Tradycyjne rogaliki drożdżowe
Puszyste rogaliki drożdżowe szybko znikające z talerza! Jeżeli szukasz przepisu FIT, LIGHT itp. – od razu sobie odpuść, bo ten do takich nie należy. Mimo, że to przepis na tradycyjne rogaliki, bez żadnych zamienników to jeżeli zjemy z rozsądkiem od razu nam tyłka nie rozerwie. Najlepiej smakują z domową marmoladą, choć te z gorzką czekoladą też są niczego sobie. Rogaliki po upieczeniu można posypać cukrem pudrem.
INFORMACJE
32 rogaliki
1,5 h
20 minut
ok. 165 kcal
SKŁADNIKI
- Na rozczyn:
25 g świeżych drożdży
lub 7 g suszonych2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka cukru
100 ml mleka – 2/5 szklanki
- Na ciasto:
720 g mąki pszennej
– pełniejsze 4 szklanki200 ml mleka
100 g masła
4 żółtka jaj
4 łyżki cukru
szczypta soli
- Nadzienie:
350 g marmolady/ dżemu
lub 1/2 tabliczki czekolady
gorzkiej klasycznej
PRZYGOTOWANIE
- Zacznij od przygotowania rozczynu. Ciepłe mleko, drożdże oraz cukier i mąkę umieść w misce. Drożdże rozetrzyj z resztą składników. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut. Po tym czasie rozczyn powinien urosnąć i bardzo się spienić.
- Ciasto: do większego naczynia przesiej 720 g mąki (4 pełne szklanki). Dodaj szczyptę soli oraz 4 żółtka jajek. Wsyp jeszcze 4 łyżki cukru. Dodaj 200 ml ciepłego mleka oraz 100 g rozpuszczonego i przestudzonego masła. Na koniec dodaj buzujący rozczyn.
- Wymieszaj wszystko drewnianą łyżkę. Następnie wyrabiaj ręcznie do momentu aż ciasto będzie jednolite (możesz również użyć miksera z hakiem). Wyrobione ciasto przełóż do takiej miski w której będzie miało miejsce wyrosnąć. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 30 minut. Po tym czasie ciasto zagnieć jeszcze raz i odstaw na kolejne 30 minut.
- Wyrośnięte ciasto podziel na cztery równe części. Z każdego kawałka uformuj kulę i rozwałkuj na koło o średnicy ok. 32 cm. Rozwałkowany placek podziel na 8 trójkątów. Każdy z nich rozwałkuj jeszcze na cieńsze ciasto.
- W szerszym miejscu trójkąta umieść łyżeczkę marmolady lub 1/2 kostki czekolady. Rogaliki zwijaj od szerszego miejsca ku cieńszej końcówce. Po zwinięciu oba końce rogalika zbliż do siebie a cienką końcówkę podwiń pod spód rogalika. Nie zostawiaj cienkiej końcówki ciasta na szczycie rogalika, ponieważ podczas pieczenia podwinie się ona do góry i będzie odstawać.
- Zwinięte rogaliki ułóż na blaszce wyłożonej papierem zachowując odstępy. Każdego rogalika posmaruj roztrzepanym jajkiem (po upieczeniu będą się błyszczały).
- Gotową blaszkę z rogalikami umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (opcja pieczenia góra/dół). Rogaliki piecz około 20 minut. Po upieczeniu możesz od razu wyjąć je z piekarnika i umieścić w piecu drugą turę rogalików.
- Po wystygnięciu rogaliki posypałam cukrem pudrem.
A Ty z czym najbardziej lubisz drożdżowe rogaliki?
Komentarze