Nie da się ukryć, że najbliższe dni będą dniami uginających się stołów od wysokokalorycznych potraw, panierowanych schabowych czy ryb oraz pysznych świątecznych ciast. Dodatkowo całodobowe siedzenia przy stole może zaowocować dodatkowymi kilogramami. Jednak nie to jest największym problemem – nie jest to wcale nieodwracalna zmiana. Największym niebezpieczeństwem jest drastyczny spadek motywacji po świątecznym objadaniu się i lenistwie. Także nie bójcie się o dodatkowe kilogramy w czasie świąt, tylko zróbcie wszystko aby od razu po świętach wrócić na prawidłowy „tor żywieniowy”.

Co możesz zrobić, by nie przytyć w święta❓

  1. Jedz regularne posiłki w ciągu dnia – głodzenie się przez cały dzień w oczekiwaniu na wigilijne potrawy ma błędny cel. Kolacja może skończyć się przekroczeniem progu sytości i typowym OBŻARSTWEM!
  2.  Jeżeli masz możliwość wstań od stołu – wyjdź na dwór, pobaw się z dziećmi, psem, kotem, pomóż w kuchni lub po prostu wstań bez celu byleby nie siedzieć bezczynnie całymi dniami.
  3. Pij dużo wody – wypełnisz żołądek. I pamiętaj żeby to była woda! Nie zastępuj jej sokami/napojami które dostarczają dodatkowych kalorii – przy wigilijnym stole jest już ich niemało 🧐
  4.  Rób przerwy między posiłkami – nawet jeżeli spędzisz przy stole 8 godzin to rób sobie przerwy w czasie których nic nie jesz.
  5. Nałóż na talerzyk małe ilości – dobrze sprawdzi się metoda dwóch kęsów. To w nich jest najwięcej przyjemności i smaku, więc jeżeli będziesz je przeżuwał wystarczająco długo da Ci to czas na delektowanie się jedzeniem.
  6. Pamiętaj, że alkohol też jest kaloryczny 🙃
  7.  Idź na spacer – w święta nie musisz wykonywać treningu, ale nie spędź trzech dni z tyłkiem przyklejonym do kanapy 😀
  8.  Stosuj asertywność żywieniową – nie daj sobie wmówić, że jeden kawałek nie ma znaczenia. MA! Bo dostarcza dodatkowych kalorii. Masz prawo odmawiać jedzenia i jeść w ilości która Ci pasuje.
  9.  Nie jedz potraw i dodatków, które masz na co dzień w domu – po co zapychać się pieczywem, które mamy dostępne od ręki? 🤔
  10.  Skoro świadomie odżywiasz się już od dłuższego czasu, nie zapominaj o zasadach zdrowego żywienia 🙂

Komentarze